Čak i ako ste u braku nemojte odustati od masturbacije jer je to odlična vježba!
 Foto: Colourbox
Tko je kriv?

I vožnja bicikla može uzrokovati impotenciju

Problem s erekcijom podržavaju i netočni mitovi: da muškarac treba uvijek biti spreman na seks, da dobije erekciju čim vidi zgodnu ženu, da je on uvijek inicijator...

Primjer 1. Ivica je muškarac, star 59 godina, oženjen, dijabetičar, uzima oralne antidijabetike, hipertoničar. Liječi se od šećerne bolesti i povišenog krvnog tlaka oko desetak godina. Zadnjih par godina primijetio je da mu je erekcija manje čvrsta, da se teže uzbudi, a zadnjih šest mjeseci često tijekom seksualnog odnosa se erekcija izgubi i ne može dovršiti seksualni odnos. Dok je u seksualnom odnosu sa ženom razmišlja o tome hoće li ponovno izgubiti erekciju i to se u zadnje vrijeme događa gotovo redovito.

Primjer 2. Petar je mladić od 22 godine, zdrav, sportaš, u vezi s djevojkom oko šest mjeseci. Od početka ove veze ima problema s postizanjem erekcije, te je u nekoliko navrata izgubio erekciju čim bi se on i djevojka skinuli, dok je prije toga imao čvrstu erekciju. Dok se maze ili dok se nalaze negdje na javnom mjestu, ima čvrstu erekciju; no kad se trebaju skinuti i kad se očekuje seksualni odnos, erekcija nestane. S ranijom djevojkom nije imao ovih problema. Kad uspoređuje djevojke, kaže da mu je do ove više stalo, da ovu voli, volio bi biti s njom, no boji se da će ga ostaviti zbog njegova problema. Zbog toga je u posljednje vrijeme počeo izbjegavati situacije u kojima bi moglo doći do seksualnog odnosa, te uvijek izmišlja da negdje treba ići, da mu se žuri.

Definicija: Erektilna disfunkcija (po novoj nomenklaturi naziva se erektilni poremećaj, a po onoj staroj impotencija) jest stanje u kojemu muškarac ne može postići ili održati erekciju do završetka seksualne aktivnosti, unatoč adekvatnoj stimulaciji. Erektilna disfunkcija se smatra poremećajem ili smetnjom samo ako se događa tijekom dužeg razdoblja i ako se javlja u većini seksualnih aktivnosti. Ona može biti primarna (od početka seksualne aktivnosti muškarca), sekundarna (pojavljuje se u jednom trenutku, nakon perioda u kojemu je muškarac doživljavao normalne i čvrste erekcije), situacijska (samo u nekim situacijama, samo s nekim partnericama, samo u odnosu, a ne i u masturbaciji i slično) ili generalizirana (da je prisutna u svim situacijama, sa svim partnericama, u svim oblicima seksualne aktivnosti).

Erektilna disfunkcija čest je seksualni problem i najčešći seksualni poremećaj zbog kojeg muškarci traže pomoć. Ona pokazuje jasnu i čvrstu vezu s dobi - što je muškarac stariji, to je veća šansa da će imati erektilnu disfunkciju.

Rizični faktori

Rizični čimbenici za erektilnu disfunkciju jednaki su rizičnim čimbenicima za bolesti srca i krvnih žila: pušenje, šećerna bolest, fizička neaktivnost, sedentarni način života, povišen krvni tlak, povišene masnoće u krvi. Razlog je taj što je penisna arterija jedna od najužih u tijelu (uža i od arterija koje opskrbljuju krvlju srce), te je jedna od prvih koja će se suziti i začepiti kad dođe do odlaganja masnoća u krvnim žilama, te može biti preteča srčanog infarkta.

Kod muškarca koji ima erektilne smetnje, prvi korak uvijek treba biti utvrđivanje postojećih čimbenika rizika, otkrivanje eventualnih bolesti i stanja koja mogu biti u podlozi ovog problema, kako bi ih se moglo adekvatno rješavati. Konkretno to znači da bi svaki muškarac s erektilnim poremećajem morao napraviti neke osnovne laboratorijske nalaze (šećer u krvi, masnoće u krvi, mjerenje krvnog tlaka).

Na erektilnu disfunkciju utječu fizički, psihički i socijalno-kulturalni čimbenici. Ivica iz našeg primjera je muškarac s nizom rizičnih čimbenika. Također, moguće je da problemi s erekcijom nastupe kad se snizi razina testosterona (muškog spolnog hormona u krvi). A i lijekovi koji se koriste za liječenje tjelesnih i psihičkih bolesti mogu dovesti do erektilne disfunkcije.

Od psiholoških čimbenika, najvažnija je anksioznost i promatranje vlastitog tijela. Muškarac koji u seksualni odnos ulazi s visokim stupnjem anksioznosti (Petar iz primjera) može imati velikih problema s postizanjem ili održavanjem erekcije. Također, kad se pojavi erektilni problem, upravo anksioznost, iščekivanje i strah da će se ovaj problem ponovno javiti održavaju smetnje erekcije. Tako muškarci koji imaju ovih problema, vrlo često već unaprijed razmišljaju o tome hoće li im se ovaj problem pojaviti, hoće li ponovno postići erekciju, te kad ulaze u seksualnu aktivnost stalno provjeravaju imaju li erekciju, je li ona dovoljno čvrsta i slično. Naravno da tada više nisu usmjereni na užitak i zadovoljstvo u seksu, već na promatranje svoje uspješnosti u održavanju erekcije; a ovo vodi gubitku erekcije - tako ulaze u začarani krug.

Konačno, sociokulturalni mitovi podržavaju probleme s erekcijom. U našem društvu postoje neki (netočni) mitovi: muškarac treba uvijek biti spreman za seks, čim ugleda zgodnu djevojku muškarac dobije erekciju, muškarac treba biti taj koji uvijek inicira seks i slično. Ovakva, pogrešna uvjerenja djeluju negativno i na muškarce, ali i na žene.

Organski čimbenici

Premda kod većine erektilnih problema djeluju zajednički organski i psihološki čimbenici, ugrubo se može prepoznati koji su čimbenici važniji. Psihološki čimbenici obično igraju veću ulogu kod muškaraca mlađe dobi. Za razliku od toga, organski čimbenici su važniji za muškarce starije dobi.

Od psiholoških čimbenika uvijek treba procijeniti zadovoljstvo vezom u kojoj se muškarac nalazi, jer su opće zadovoljstvo vezom i odnosom i seksualno zadovoljstvo u vrlo bliskom odnosu. Nadalje, partnerice muškaraca s erektilnom disfunkcijom imaju veću šansu da i same imaju neki seksualni problem. Također, muškarci s erektilnim smetnjama češće imaju druge seksualne probleme, pa uvijek valja s njima razgovarati i o drugim aspektima seksualnog ciklusa (seksualnoj želji, orgazmu, ejakulaciji i sl.).

Kako si muškarac s erektilnim problemom može pomoći?

Ako ima neki od rizičnih čimbenika, treba promijeniti stil života. Dakle, prestati pušiti, fizički se aktivirati, sniziti krvni tlak, šećer i masnoće u krvi. Što se tiče fizičke aktivnosti, preporuča se sve, osim vožnje bicikla. Naime, pritisak na živac koji ide prema penisu može otežati erekciju. Ovu činjenicu primijetili su još stari Grci koji su znali da plemena koja više jašu imaju problema s erekcijom.

Foto: Colourbox
Ako imate problema s erekcijom zaboravite na vožnju biciklom pa i u slučaju da tako često provodite vrijeme s partnericom!

Penisne pumpe

Ipak, ne zaboravite da je nezaobilazna stvar i otvoreni razgovor s partnericom. Dok god muškarac u odnos ulazi s razmišljanjem hoće li postići erekciju, hoće li ga penis „izdati“, nije opušten i teško da će riješiti ovaj problem. Seks treba biti opuštena i ugodna aktivnost, u kojoj je važno da se čovjek dobro osjeća i uživa, a ne da ga odradi s čvrstom erekcijom. Zbog toga upravo promjena seksualne aktivnosti i vrste seksa može umanjiti strah i iščekivanje, pa time i erektilni problem. Također, dobro je da muškarac i dalje masturbira. Naime, katkad muškarci misle da će im, ako prestanu masturbirati, erekcija tijekom odnosa biti čvršća. Događa se upravo suprotno, i to zato što si muškarac prestankom masturbacije uskraćuje priliku da vidi može li i dalje postići erekciju.

Konačno, postoje i lijekovi koji su registrirani za ovaj problem. Međutim, lijek neće djelovati bez stimulacije. Dakle, nakon uzimanja lijeka i dalje je potrebna vidna, taktilna i erotska stimulacija, kao i kod zdravog muškarca.

Na raspolaganju je i liječenje davanjem aktivnog sredstva direktno u penis (osobu se nauči da si sama daje ove injekcije prije odnosa), kod muškaraca koji imaju snižene vrijednosti testosterona nadoknađuje se ovaj hormon. Penisne pumpe omogućuju postizanje erekcije mehaničkim putem (putem negativnog tlaka), a moguća je i ugradnja penisnih proteza.

Kod muškaraca kod kojih psihološki faktori igraju važniju ulogu, umjesto lijekova (ili zajedno s njima) od velike pomoći može biti i seksualna terapija.

Linker
25. travanj 2024 04:25