Betonika (lat. Stachys officinalis)
Koristi se nadzemni dio biljke. Sedativ je, ali i stimulira cirkulaciju u mozgu. Korisno je biljno sredstvo za smirivanje živaca kod tjeskobe i velike zabrinutosti. Uzima se u obliku infuzije ili tinkture. U trudnoći ne uzimajte visoke doze!
Infuziji ili tinkturi od betonike dodajte umirujuće biljke, poput lavande, verbene (sporiš), grozničice ili kantariona.
Foto: iStock
2/7
Žuti jasmin (lat. Gelsemium sempervirens)
Koristi se korijen biljke. Moćni je analgetik i sedativ, koristan u slučaju migrena i neuralgija. Svi dijelovi biljke sadrže otrov, pa treba biti vrlo oprezan s upotrebom! Maksimalna preporučena doza je 5 mililitara tjedno.
Propisuje se samostalno u akutnim fazama bolesti, ali upotrebljava se i u kombinacijama, sa čajem od lavande kod 'vrućih' migrena te s ružmarinom kod 'hladnih' stanja.
Foto: iStock
3/7
Lavanda (lat. Lavendula spp.)
Koriste se esencijalno ulje i cvijet biljke. Sedativ je i analgetik, uz to sprečava grčeve. To je gorak, rashlađujući lijek koristan kod 'vrućih' tipova migrene. U trudnoći ne uzimajte visoke doze!
Nakapajte 10 kapi lavandinog ulja u 25 mililitara baznog ulja pa time masirajte sljepoočice na prvu naznaku simptoma migrene.
Foto: iStock
4/7
Povratić (lat. Tanacetum parthenium)
Koristi se nadzemni dio biljke. Ima protuupalno djelovanje, pomaže širenje krvnih žila u mozgu te olakšava 'hladnu' migrenu povezanu sa stezanjem krvnh žila. Izbjegavajte ga ako uzimate lijekove za razrijeđivanje krvi (varfarin).
Savjetuje se pojesti jedan listić biljke na dan kao zaštitu od pojave bolova.
Foto: iStock
5/7
Limun (lat. Citrus limon)
Koriste se esencijalno ulje i plod. Rashlađuje i djeluje adstringentno, jača živce, djeluje protuupalno. Ulje može iritirati, stoga nemojte staviti više od pet kapi na 25 mlilitara baznog ulja.
Zahvaćeno područje nježno istrljajte kriškom svježeg limuna ili manjom količinom limunovog soka ili u istu svrhu upotrijebite dobro razrijeđeno esencijalno limunovo ulje. Za ublažavanje simptoma koristi se samostalno.
Foto: iStock
6/7
Kantarion (lat. Hypericum perforatum)
Koriste se nadzemni dio biljke i vrškovi cvjetova. Kantarion ili Gospina trava obnavlja i oporavlja živčani sistem. Osim toga djeluje i protuupalno. Oprez: može se pojaviti dermatitis ako kožu nakon nanošenja infuzije kantariona izlažete sunčevoj svjetlosti.
Upotrebljava se uljna infuzija - nanesite ju na zahvaćeno područje.
Foto: iStock
7/7
Sporiš (lat. Verbena officinalis)
Koristi se nadzemni dio biljke. Djeluje kao sedativ i smiruje grčeve. Obnavlja živčani sustav. Oprez: izbjegavajte terapijske doze tijekom trudnoće!
Namočite vaticu u dekokt i upotrebljavajte za obloge; koristi se i mast; može se uzeti i infuzija ili 5 mililitara tinkture. Također možete dodati lavandu ili kantarion u tinkturu, odnosno u infuziju.