Koju masku odabrati?
 FOTOGRAFIJE: SHUTTERSTOCK
Objašnjava dr. Maja Ceković

Kako nošenje zaštitne maske utječe na kožu

Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti obraćaju dermatologu, a uzrokovani su nošenjem maski su kontaktni dermatitis i "masakne" (maske + akne) te pogoršanje postojećih kožnih bolesti

Objašnjava dr. Maja Ceković, spec. dermatovenerolog


Nošenje zaštitnih maski za lice važno je za sprečavanje širenja koronavirusa, no one mogu izazvati probleme na koži lica. Koža ispod maske se znoji, dolazi do trenja između kože i maske, što uzrokuje iritacije na dotad zdravoj koži te pogoršanje postojećih kožnih bolesti. Najčešći razlozi zbog kojih pacijent dolazi dermatologu, a uzrokovani su nošenjem maski su kontaktni dermatitis i "masakne" (maske + akne) te pogoršanje postojećih kožnih bolesti kao što su akne, rozaceja, atopijski dermatitis, perioralni dermatitis te ranice i modrice na mjestu pritiska maske na kožu. Kontaktni dermatitis može biti iritativni i alergijski. U slučaju maski najčešće se radi o iritativnom kontaktnom dermatitisu koji se javlja nakon nekoliko sati ili dana. Nastaje zbog vlaženja i stalnog trenja između kože i maske te se očituje suhoćom, ljuštenjem i crvenilom kože. Alergijski kontaktni dermatitis znatno je rjeđi, a javlja se zbog preosjetljivosti na tkaninu, metale, gumu i ljepilo koji se koriste pri izradi maski, ali i na deterdžent za pranje i omekšivače.


Razmnožavanje bakterija

Tzv. masakne su promjene na koži koje nastaju uslijed nošenja maske kod osoba koje prije nošenja maski nisu imale probleme s kožom lica. Nošenje maski i stalno trenje tkanine o kožu te stres zbog pandemije dovode do pojačanog razmnožavanja bakterija na vlažnoj koži te zatvaranja pora sebumom, odumrlim stanicama i nečistoćom, što pogoršava stanje akni. Toplina i vlažnost kože ispod maske potiču cirkulaciju, što se očituje pojačanim crvenilom kože kod rozaceje. Perioralni dermatitis očituje se pak pojavom crvenila i prištića na koži, oko nosa, usta, ponekad i oko očiju. Kako bi se spriječile i ublažile ove promjene na koži, vrlo je važna redovita njega. Prije stavljanja i nakon skidanja maske kožu treba oprati mlakom vodom i blagim sredstvom kako bi se uklonile mrtve stanice i ostaci šminke.


Tonirane kreme

Pretopla voda se ne preporučuje jer može dodatno isušiti kožu i oštetiti njezinu zaštitnu barijeru. Nakon pranja na kožu treba nanijeti hidratantnu kremu koja sadrži ceramide, hijaluronsku kiselinu i vitamin B5. Ceramidi pomažu u održavanju zaštitne kožne barijere, hijaluronska kiselina odgovorna je za hidrataciju, a vitamin B5 za regeneraciju kože. Ako je koža crvena, preporučuju se balzami za obnavljanje oštećene kože. Tijekom nošenja zaštitne maske za lice preporučuju se preparati za njegu bez mirisa, retinoida i hidroksi kiselina, jer će nošenje maske pospješiti njihovo prodiranje u dublje slojeve kože. Ne preporučuje se ni nanošenje šminke, pogotovo pudera, jer može zatvoriti pore. Bolji izbor su tonirane kreme. Masku valja skinuti svaka dva sata, a perive maske oprati nakon svakog nošenja blagim sredstvom za pranje.


Koju masku odabrati?

● Mada neki dermatolozi preporučuju maske od čistog pamuka, većina smatra da je bolja kombinacija pamuka i poliestera.

● Pamuk brzo apsorbira vlagu i sporo je otpušta, zbog čega pamučne maske dugo ostaju vlažne i neugodne za kožu.

● Maske od poliestera dobro apsorbiraju vlagu i, za razliku od pamuka, odvode je prema vanjskom dijelu, odakle će brzo ispariti te će se maska brzo osušiti.

● Poliester je vrlo mekan, zbog čega se ugodno nosi, vrlo je lagan i ne stvara nabore.

● Maske s uzicom mogu se lakše prilagoditi veličini i obliku lica.

● Savitljivi dio koji ide preko nosa može osigurati dobro prianjanje i spriječiti da maska zamagli naočale, ali može i nadražiti kožu.

● Idealna kombinacija je mješavina pamuka i poliestera, stoga se od nje izrađuje i sportska odjeća.

● Vrlo je važno da maska dobro prianja na lice.

● Ako se pojave otvori na rubu maske, njezina se učinkovitost može smanjiti za 50 posto.

Linker
20. travanj 2024 23:13